NO CAMEROONIAN ARTIST ON THE AFRIMMA 2019 WINNERS LIST. SEE FULL LIST OF NOMINEES AND WINNERS

The 2019 Annual African Muzik Magazine Awards (AFRIMMA) brought together a good number of African artists together in Dallas last night. Organisers and affiliates which includes Demand Africa made the night yet another big day for African talents. 2019 AFRIMMA Panel was also presented by Demand Africa. See Afrimma 2019 winners list

Best Male East Africa

Ali Kiba — Tanzania

Diamond Platnumz — Tanzania

Harmonize — Tanzania

Nyashinski — Kenya

Juma Jux — Tanzania

Eddy Kenzo — Uganda

Khaligraph Jones — Kenya

Ommy Dimpoz — Tanzania: Winner

Rayvanny — Tanzania

The Ben — Rwanda

Best Female East Africa

Vinka — Uganda

Victoria Kimani — Kenya

Vanessa Mdee — Tanzania

Akothee — Kenya: Winner

Nandy — Tanzania

Sheebah Karungi — Uganda

Fena Gitu (Fenamenal) — Kenya

Knowles Butera — Rwanda

Rema Namakula — Uganda

Juliana Kanyomozi — Uganda

Best Male Central Africa

Fally Ipupa — Congo. Winner

Dadju — Congo

Stanley Enow — Cameroon

Preto Show — Angola

Naza — Congo

Ya Levis — Congo

Salatiel — Cameroon

Matias Damasio — Angola

Anselmo Ralph — Angola

C4 Pedro — Angola

Read: https://factstv.cm/cameroonian-born-pascal-siakam-becomes-african-highest-paid-basketballer/

Best Male Southern Africa

Aka — South Africa

Roberto — Zambia

Cassper Nyovest — South Africa

Emtee — South Africa

EXQ — Zimbabwe

Nasty C — South Africa

Jah Prayzah — Zimbabwe

Shyn — Madagascar

Prince Kaybee — South Africa

Master KG — South Africa. Winner

Best Female Southern Africa

Ammara Brown — Zimbabwe

Busiswa — South Africa

Sho Madjozi — South Africa

Mampi — Zambia

Shashl__ — Zimbabwe

Cleo Ice Queen — Zambia

Zonke — South Africa

Lady X — South Africa

Bucie — South Africa

Kelly Khumalo — South Africa

Best African Group

Sauti Sol — Kenya

Toofan — Togo: Winner

B26 — Angola

R2bee’s — Ghana

Navy Kenzo —Tanzania

Umu Obiligbo — Nigeria

Forca Suprema — Angola

Bracket —Nigeria

Black Motion — South Africa

4KEUS — Congo

Crossing Boundaries with Music Award

Burna Boy — Nigeria

Aya Nakamura — Mali/France

Stormzy — Ghana/UK

Wizkid — Nigeria

Davido — Nigeria

Afro B — Ivory coast

Tobe Nwigwe — Nigeria /USA

Stefflon Don — Jamaica/UK

Rotimi — Nigeria

French Montana — Morocco

Best Newcomer

Rema — Nigeria

Kwesi Arthur — Ghana

Naiboi — Kenya

Zlatan — Nigeria: Winner

Ya Levis — Congo

Fireboy DML — Nigeria

Rui Orlando — Angola

Soraia Ramos — Cape Verde

Gaz Mawete — Congo

Sho Madjozi — South Africa

Artist of The Year

Davido — Nigeria

Diamond Platnumz — Tanzania

Fally Ipupa — Congo

Wizkid — Nigeria

Burna Boy — Nigeria: Winner

Black Coffee — South Africa

Sarkodie — Ghana

Yemi Alade — Nigeria

Busiswa — South Africa

Aya Nakamura — Mali/France

Best Rap Act

Phyno — Nigeria: Winner

Olamide — Nigeria

Falz — Nigeria

Sarkodie — Ghana

Tha Dogg — Namibia

Cassper Nyovest — South Africa

Zlatan Ibile — Nigeria

Nasty C — South Africa

Khaligraph Jones — Kenya

Medikal — Ghana

Song of The Year

Burna Boy x Zlatan — “Killin’ Dem” : Winner

Rema — “Dumebi”

Master KG ft. Zanda Zakuza — “Skeleton Move”

Ya Levis — “Katchua”

Wizkid — “Fever”

Diamond Platnumz ft. Fally Ipupa — “Inama”

BM ft. Awilo Longomba — “Rosalina” (Remix)

Burna Boy — “On The Low”

Best African DJ USA

DJ Tunez — Nigeria

DJ Fully Focus — Kenya

DJ Silent Killa — Caribbean

DJ Poizon Ivy — Kenya: Winner

DJ Mekzy — Nigeria

DJ Shinski — Nigeria

DJ Rell — Sierra Leone

DJ Freshy K — Nigeria

DJ Nana B — Ghana

DJ Moh — Ivory Coast

AFRIMMA Video of The Year

Rema — “Dumebi” Winner

Burna Boy x Zlatan — Killin’ Dem

Diamond Platnumz ft. Fally Ipupa — “Inama”

Patoranking ft. Davido — “Confirm”

Ommy Dimpoz — “You Are The Best”

Anselmo Ralph ft. C4 Pedro — “Pra Cuiar Mais”

Flavour ft. Umu Obiligbo — “Awele”

Aya Nakamura — “Pookie”

Adekunle Gold — “Kelegbe Megbe”

Sho Madjozi — “Idhom”

Music Producer of The Year

Masterkraft — Nigeria

Northboi Oracle — Nigeria

Kimamba — Tanzania

Kel P — Nigeria

Laizer Classic — Tanzania

Guilty Beatz — Ghana

DJ Maphoriza — South Africa

S2kizzy — Tanzania

Salatiel — Cameroon

Sidike Diabate — Mali

Best African Dancer

Kaffy Dance Queen — Nigeria

The Grove — Angola

Sherri Silver — Rwanda

La Petite Zota — Ivory Coast

Manuel Canza Laurenzo — Angola

Ghetto Triplet Kids — Uganda

Izzy Odigie — Nigeria

Bajuni — Tanzania

Rabbit Cre 255 — Tanzania

The Team — Angola

Best Lusophone

DJODJE — Cape Verde

Mr Bow — Mozambique

Matias Damasio — Angola

Nelson Freitas — Cape Verde

Anselmo Ralph — Angola

Maira Andrade — Cape Verde

Calema — Sao Tome

CEF — Angola

Puto Português — Angola

Filho du Zua — Angola

Best Francophone

Stanley Enow — Cameroon

Fally Ipupa — Congo

Dadju — Congo

Toofan — Togo

Airel Sheney — Ivory Coast

DJ Arafat — Ivory Coast: Winner

Daphne — Cameroon

Ya Levis — Cameroon

Aya Nakamura — Mali

Salatiel — Cameroon

Radio/TV Personality of The Year

Willy Tuva — Kenya: Winner

Lil Ommy — Tanzania

Do2dtun — Nigeria

Yaw — Nigeria

Jamal Gaddafi — Kenya

Afonso Quintas — Angola

Sammy Forson — Ghana

James Onen — Uganda

DJ Fresh — South Africa

Konnie Toure — Ivory Coast

Leave a Reply